Jak správně pečovat o terasu z kompozitu

Kompozitní materiál je ideální volbou pro terasu, která nebude vyžadovat žádné velké nároky na údržbu po celou dlouhou dobu své životnosti. Zcela tak odpadá nepohodlné a finančně náročné lakování, nebudete muset řešit výměnu trouchnivějících prken, dřevokazné houby, kroucení prken či dokonce třísky. Jak ale o terasu z kompozitu správně pečovat, aby vám vydržela jako nová co nejdéle?

Péče o terasu po instalaci

Bezprostředně po instalaci buďte na svou novou terasu opatrní. Pozor si dávejte zejména při přesouvání zahradního nábytku, grilu nebo jiných ostrých předmětů, protože může dojit k poškrábání prken. Škrábance sice časem vyblednou a nebudou na první pohled tak viditelné, ale vaše radost z krásné nové terasy by mohla vzít za své.

Dobré je také terasu ihned po instalaci ostříkat zahradní hadicí nebo ještě lépe vysokotlakým čističem. Odstraníte tak zbytky z řezání desek.

Čištění skvrn

V případě, že je terasa částečně zastřešená může na kryté části docházet k usazování prachu a pylu a na nekryté mohou zase vznikat vodní skvrny po dešti. Kromě těchto přírodních vlivů mohou na povrchu ulpívat nečistoty v podobě skvrn od jídla, nápojů, opalovacích krémů apod. Doporučujeme tedy dvakrát za rok terase dopřát základní čištění.

Na většinu nečistot, jako je usazený pyl a prach, listí ve spárách, vodní mapy, ale i křída apod. postačí použít jen vysokotlaký čistič. V případě, že na povrchu terasy zůstanou po grilování nebo večírku s přáteli skvrny od kávy, červeného vína, rajčat, kečupu či ovocných šťáv, tedy od potravin, které neobsahují mastnotu ani olej, doporučujeme použít intenzivní čistič terasových desek Twinson. Jeho použití je jednoduché, stačí ho zředit s vodou (3-4 plná víčka na 1 litr vody, 1 víčko = cca 5 cl) a pomocí měkkého kartáče skvrnu vyčistit a opláchnout vodou či opět ostříkat vysokotlakým čističem.

Na skvrny od rostlinných či živočišných tuků a olejů obsažených např. v másle, majonéze, ale i skvrny od opalovacích krémů, vosku svíček, motorového oleje, apod., aplikujte čistič Twinson O-Clean, který je účinný i na stopy po silikonu, lepidle či laku. Lahvičku se sprejem protřepejte, jednoduše nastříkejte na skvrnu, nechte krátce působit a opláchněte vodou.

inimg1 inimg2 inimg3 inimg4 inimg5

Skvrny způsobené chemickými přípravky (například od rozpouštědel, ředidla, acetonu, apod.) je potřeba zasažené místo vybrousit jemným brusným papírem. Broušení provádějte ve směru drážek.

Škrábance odstraníte tak, že povrch nejprve navlhčíte. Tento postup zamezí zesvětlení opracovávaného místa. Následně použijte jemný brusný papír nebo ocelovou vlnu. Broušení opět provádějte ve směru drážek. Poté je potřeba odstranit prach a nečistoty – opláchněte vodou nebo vysokotlakým čističem.

Sníh

Led a sníh odstraňujte nekovovým pracovním nářadím (hrablo), protože byste mohli povrch poškrábat a na takto vzniklé škrábance se nevztahuje záruka.