Výběr toho nejdůležitějšího z odvětví: září 2022

Přestože udržet naše města obyvatelná během vln veder se v nadcházejících desetiletích stane obrovskou výzvou, mnohá města nám již nyní ukazují, jak se snaží zachovat si v této otázce chladnou hlavu. V tomto měsíčním výběru také najdete: některé z nejinovativnějších udržitelných alternativ k tradičním stavebním materiálům a pohled na budoucnost skleněných konstrukcí v dnešním teplejším světě.  

Sedm měst, která přišla s inovativními řešeními pro boj s vlnami veder

Vlny veder letos v létě kralovaly titulním stránkám médií po celém světě. Rekordní vedra výrazně zasáhla venkovská prostředí, která byla postižena neúrodou, vysycháním řek a vznícením lesních porostů, ale extrémní teploty ovlivnily i život v našich městech. Infrastruktura měst, jako jsou např. asfaltové silnice a betonové budovy, mají tendenci teplo pohlcovat a uvolňovat ho zpět do ulic. V důsledku toho jsou města během vlny veder nejteplejšími místy. Rady městských zastupitelstev po celém světě však hledají kreativní způsoby, jak s tím něco udělat a usnadnit život všem obyvatelům.

Světové ekonomické fórum sestavilo seznam sedmi příkladů měst, která přišla s chytrými a udržitelnými řešeními, jak udržet své ulice obyvatelné i během extrémně horkého léta. Města jako Paříž, Sevilla a Abú Zabí nabízejí svým občanům tolik potřebný chládek tím, že natírají ulice na bílo, vytvářejí tzv. „chladivé ostrovy“ nebo vysazují miliony stromů. Všech sedm příkladů najdete zde.

image001-min.png

Deset inovativních a udržitelných alternativ k běžným stavebním materiálům

Snížení ekologické stopy se stalo jednou z nejdůležitějších ambicí stavebnictví. Mnoho architektů, projektantů, vědců a startupů, kteří si uvědomují obrovský dopad tohoto odvětví na životní prostředí, vyvíjí udržitelné alternativy k tradičním stavebním materiálům a jsou odhodláni tyto emisní hodnoty snížit. 

Využitím biologických organismů, jako jsou řasy nebo houby, či dostupných zdrojů, jako je písek, zemina nebo demoliční odpad, je totálně možné vytvořit materiály, které jsou zcela uhlíkově neutrální, nebo dokonce uhlíkově negativní. Mezi inovace patří akustické panely a nábytek na bázi mycelia, beton vyrobený z pouštního písku a biologicky vypěstovaný vápenec inspirovaný korálovými útesy. Celý příspěvek si můžete přečíst zde.

image002-min.png

Jak se skleněné konstrukce hodí do teplejšího světa?

Čeká sklo v dnešním přehřívajícím se světě ještě nějaká světlá budoucnost? Současná klimatická krize nás nutí přehodnotit způsob navrhování budov a přitom se zaměřit na jejich ochlazování. Znamená to, že by se výrobci skla měli obávat? Vůbec ne - sklo je všestrannější než kdykoli předtím a prokázalo, že je mimořádně účinné, pokud jde o udržení tepla venku a ne uvnitř budov. Sklo ve stavebnictví je a bude i nadále skvělou kombinací komfortu, estetiky a energetické účinnosti.

Výrobci neustále posouvají výrobu skla na vyšší úroveň. Díky inovativním technologiím, jako jsou dvojitá skla, reflexní a filtrační skla s ochranou proti oslnění, není třeba propadat panice, když na dveře zaklepe další vlna veder. Celý článek si můžete přečíst zde.

image003-min.png