Výběr toho nejdůležitějšího z odvětví za listopad 2021

Mezi články, které nás tento měsíc zaujaly, jsme zařadili problémy dodavatelského řetězce v belgickém truhlářském sektoru, nový headset pro virtuální realitu určený pro bezpečnostní kontroly na pracovišti, informace o společnosti Volvo, která testuje elektrické tahače ve švýcarském vápencovém lomu a také zprávy o prvním vertikálním lese na světě, který roste v centru Milána.
 
 
Tesaře brzdí nedostatek pracovních sil a narušený dodavatelský řetězec
 
Pro tesaře a interiérové designéry ve Flandrech nastávají rušné časy. Mají dokonce více práce než před koronavirovou krizí. Tyto zprávy však nejsou jen pozitivní. Nedávná odvětvová studie, realizovaná vlámskou odborovou organizací pro malé a střední podniky ve stavebnictví, Bouwunie, odhalila, že tesaři jsou stále více frustrovaní.
 
Důvody tohoto zklamání u tesařů jsou dva - nedostatek pracovních sil, které by jim pomohly vykonávat práci, a dále problémy v dodavatelském řetězci, které mají za následek omezené zásoby materiálu a zboží, delší dodací lhůty, rostoucí ceny a zpoždění v dodávkách. Přečtěte si celý článek.


GettyImages-121725306-min.jpg

Virtuální bezpečnostní kontroly na pracovišti usnadňují headsety pro asistovanou realitu
 
Bezpečnost a ochrana zdraví na stavbě nebyly nikdy důležitější. Současně však cestovní omezení související s kovidem činí z kontrol na staveništi mimořádně náročnou záležitost. Řešení nabízí výsledek spolupráce mezi specialistou na geotechnické inženýrství Soletanche Bachy a platformou rozšířené reality SimplyVideo: headsety pro asistovanou realitu RealWear
 
Tyto headsety usnadní inspektorům návštěvu stavenišť - nikoliv v reálném, ale v realistickém virtuálním prostředí. Každé zařízení je vybaveno mikrofonem, displejem a reproduktory pro práci zcela bez nutnosti použití rukou. Více informací naleznete zde.

GettyImages-939232452-min.jpg

Volvo testuje autonomní elektrické tahače ve švýcarském kamenolomu
 
Elektrická vozidla v kamenolomech? Švédsko-švýcarské partnerství se o to snaží. Společnost Volvo Autonomous Solutions a dodavatel stavebních materiálů Holcim Switzerland se spojili, aby testovali a vyvíjeli autonomní elektrické tahače. Pro testování bateriových elektrických tahačů, které jsou tišší, udržitelnější a bezpečnější než konvenční tahače, byl vybrán vápencový lom Holcim ve švýcarském Siggenthalu.
 
 „Tento projekt je ukázkou udržitelného dopravního řešení, které je komerčně životaschopné a kombinuje technologické posuny v oblasti konektivity, automatizace a elektrifikace,“ uvedl Nils Jaeger, výkonný ředitel Volvo Autonomous Solutions. Jeho švýcarský kolega Simon Kronenberg byl projektem stejně nadšen a uvedl, že představuje další krok k dosažení cílů společnosti Holcim v oblasti udržitelnosti. Přečtěte si celý článek zde.

GettyImages-1279815741-min.jpg

V Miláně roste první vertikální les na světě
 
Bosco Verticale je název dvou výjimečných obytných věží v srdci milánské čtvrti Porta Nuova. Ve věžích roste více než 21 000 stromů, keřů a rostlin, což z nich činí první vertikální les na světě. Stromy přeměňují odhadem 20 000 kilogramů uhlíku ročně a tvoří přirozenou barikádu proti hluku z rušné dopravy pod nimi. Obě věže jsou zcela soběstačné - solární panely zajišťují obnovitelnou energii a filtrovaná odpadní voda se používá k zalévání rostlin. Na otázku, co mu bylo inspirací pro tento projekt, začne architekt Stefano Boeri vzpomínat na své dětství a italský román, který tehdy četl. Příběh vypráví o chlapci, který opustil svou rodinu a odešel žít do lesa. O desítky let později Boeri tento příběh proměnil ve skutečnost. Přečtěte si celý článek zde.

GettyImages-1143341653-min.jpg