Výběr toho nejdůležitějšího z odvětví: prosinec 2022

Futuristická změna designu jedné z ikonických budov v Antverpách, fantastická dřevěná chata se skleněnou fasádou a barva roku podle Pantone. Přečtěte si novinky z architektury v tomto měsíci v letošním posledním Výběru toho nejdůležitějšího.
 

Je toto nová podoba slavné antverpské věže ve stylu art deco?

Boerentoren v centru belgických Antverp je jednou z nejznámějších památek města. Mistrovské dílo ve stylu art deco, dokončené v roce 1931, bývalo nejvyšší věží v Evropě a prvním oficiálním mrakodrapem na tomto kontinentu. Téměř o sto let později vstupuje příběh této ikonické budovy do nové kapitoly.

Architekt Daniel Libeskind odhalil plány na velkolepou proměnu věže Boerentoren. Dnes je budova pro obyvatele Antverp a turisty jen stěží přístupná, Libeskind však plánuje vrátit věž obyvatelům Antverp tím, že ji přemění na nové veřejné kulturní centrum. Bude rozšířena o výstavní prostory, panoramatickou vyhlídkovou plošinu, střešní zahradu se sochami a nové restaurace a bary. Ačkoli Libeskind tvrdí, že všechny původní prvky historické budovy zůstanou zachovány, jeho futuristický a poutavý design propůjčí věži zcela nový rozměr.

Celý příspěvek si můžete přečíst zde.
 

Viva Magenta je barvou roku podle Pantone

Pantone Color Institute oznámil, že barvou roku 2023 je 18-1750 Viva Magenta. Společnost Pantone, která je považována za autoritu v oblasti barev, popisuje tuto zbrusu novou barvu jako „odvážnou a nebojácnou, jejíž živost podporuje radostné a optimistické oslavování života“, a dále o ní prohlašuje, že má „kořeny v přírodě a pochází z rodiny červených odstínů, které demonstrují novou vnitřní sílu“.

18-1750 Viva Magenta byla inspirována barevným tónem výtažku z košenily (karmín), jednoho z nejvzácnějších barviv historicky používaných k barvení textilií, kosmetiky a potravin. ArchDaily vybral 16 aktuálních návrhů projektů z celého světa, včetně pavilonů, domů a škol, které jsou inspirací pro možná využití barevného odstínu Viva Magenta.

Přečtěte si více zde.
 

Chata Looking Glass Lodge odráží okolní stromy

Úžasné lesní útočiště ve východním Sussexu v Anglii ukazuje, jak může použití skla a dřevem obložené fasády působit úžasně. Velká okna umožňují výhledy přímo do budovy, kterou navrhl ateliér Michael Kendrick Architects. Tato udržitelná stavba s nízkým dopadem na životní prostředí vytváří dojem, jako by byla srostlá s lesem. Je umístěna na svažitém pozemku v oblasti výjimečné přírodní krásy High Weald v jihovýchodní Anglii a byla postavena tak, aby nepoškodila stávající okolní stromy.

Zásadním prvkem v procesu konstrukčního návrhu bylo použití skla, které umožňuje, aby do budovy poudilo přirozené světlo, čímž se posiluje propojení budovy s okolím. Velká okna nabízejí nádherný výhled na lesní porost ve dvou směrech. Bylo použito elektrochromatické sklo, které se zabarví, když jím projde elektrický náboj, a poskytuje tak obyvatelům soukromí. „Bylo pro nás důležité, aby u obou hlavních fasád bylo použito velkorysé, hladké zasklení,“ vysvětluje Kendrick, „aby se tím chatě propůjčil pocit transparentnosti a sounáležitosti s okolím.“ Přečtěte si celý článek.