ÚNOROVÝ PŘEHLED NOVINEK

Které příběhy si získaly naši pozornost na začátku roku 2023? V tomto vydání přehledu novinek z odvětví vás zavedeme k překrásnému Apple Tree House v kanadských lesích, zaměříme se na informovanost v oblasti duševního zdraví v odvětví stavebnictví a představíme nově navrženou cihlu, která se vyrábí z betonu a skelného odpadu.
 

Stavba nového křídla muzea DING z recyklovaných cihel 

Muzeum designu DING v Gentu se rozhodlo použít revoluční nízkouhlíkovou cihlu při stavbě svého nového křídla. „Recyklovanou cihlu“ vyvinuly tři architektonická studia a 63 % této cihly tvoří recyklovaný komunální odpad.  

Jeho unikátní materiál tvoří odpady z města Gent, jako jsou drcený beton a bílé sklo. Po filtraci a vytřídění v místním výrobním středisku se materiál lisuje do správného tvaru a velikosti a jako pojivo se použije vápno. Podle tvůrců je výrobní proces bez emisí a vedlejších produktů, navíc je tak jednoduchý, že je možné jej zopakovat i v jiných městských prostředích. Muzeum tvrdí, že jeho nová přístavba by mohla být otevřena do konce roku 2023. 

Tady si přečtete celý příběh. 
 

Podpora duševního zdraví v oboru stavebnictví je „stále ve výstavbě“ 

Ve své nedávné zprávě Dodge Construction Network uvádí nové informace ohledně toho, jak soukromoprávní stavební společnosti řeší problémy s duševním zdravím svých zaměstnanců. Odvětví stavebnictví toho má ještě mnoho před sebou, protože pouhých 34 % z respondentů v průzkumu uvedlo, že jejich zaměstnanci mají slušnou úroveň přístupu k odborné podpoře duševního zdraví. 

Podle zprávy The Civil Quarterly (TCQ) 77 % dodavatelů v soukromoprávní odvětví uvádí, že vyvíjí určitou míru úsilí v oblasti duševního zdraví svých zaměstnanců. Ale toto tvrzení podporuje jen málo skutečných činů. Pouze třetina respondentů uvádí, že má přístup k přesným informacím o duševním zdraví a že má k dispozici základní nástroje pro řešení problémů s duševním zdravím. 

Ve zprávě ale byly k vidění i některá slibná data: 36 % respondentů uvedlo, že se stav duševního zdraví v jejich organizaci za posledních pět let zlepšil. 

Tady se dočtete více. 
 

Návrh tohoto skleněného domu inspirovala jabloň 

Společnost ACDF Architecture (Montreal) navrhla dům v modernistickém stylu, který doslova stojí kolem jabloně a nabízí dechberoucí výhledy.  

Dům, který stojí v samém srdci lesa ve venkovské oblasti nedaleko Montrealu má čtvercový půdorys, uprostřed kterého je malý dvůr. U terasy byla vysazena jabloň, protože že majiteli připomíná barvité vzpomínky na dětství. Tedy alespoň to tvrdí architekt: „Strom byl symbolem jeho prvních setkání s přírodou v dětství.“ 

Díky proskleným stěnám v celém domě mohou se mohou obyvatelé kochat výhledy do dvora i do ostatních obytných prostor různých částí domu. „Ústředním bodem je krása venkovního prostředí, která se mění v průběhu ročních období a kterou rámují zcela průhledné skleněné stěny domu Apple Tree House,“ dodává ACDF. 

Tady se o Apple Tree House dozvíte víc.