Spojení moderní architektury a přírodních materiálů v podhůří Beskyd

Malebná příroda českých a moravských hor a jejich podhůří nabízí pohled na původní lidovou architekturu, ale bohužel také bezcitnou průmyslovou výstavbu a množství obludných obytných domů a rekreačních zařízení z dob minulého režimu. Umístit do prostředí zasaženého necitlivou zástavbou moderní a komfortní rodinný dům, který zapadne do krajiny, to je výzva pro opravdu dobrého architekta, důsledného stavbaře a pečlivý výběr materiálů.

Když se záměr opravdu povede a vznikne vizuálně zajímavá stavba korespondující s výrazem místní krajiny, nadto využívající přírodních materiálů, je důvod k oslavě. Jsme rádi, že jsme se na jednom takovém projektu mohli jako výrobci obkladových materiálů a terasových desek podílet.

http://in2.bluehosting.cz/getattachment/News-Container/Spojeni-moderni-architektury-a-prirodnich-material/in8.jpg?lang=cs-CZ&width=679&height=355

Funkcionalistický skvost inspirovaný vilou Tugendhat

Majitel domu si přál dům inspirovaný brněnským funkcionalistickým skvostem: vilou Tugendhat. Dům měl mít otevřený výhled na Beskydy a Radhošť. Důležitá byla také nízkoenergetičnost a přírodní materiály. Právě materiály zajišťují domu splynutí s okolní krajinou.

Drsné podmínky Beskyd vyžadují trvanlivé materiály

Pro pohledové stěny byl v suterénu volen štípaný místní kámen, v patře kompozitní fasádní obkladový systém Twinson Premium. Tento materiál má autentický dřevěný vzhledem a zároveň odolá drsným klimatickým podmínkám beskydského podhůří bez nutnosti údržby. Materiál Twinson se uplatnil i na obložení bazénu a terasy, konkrétně Twinson Terrace+. Další malou výzvou byla již na první pohled velkoryse dimenzovaná okna, bez kterých si stavbu vzdávající hold prvorepublikovému funkcionalismu dovedeme jen těžko představit. Jde o designový výrobek značky Winstar od firmy DEC PLAST. V hliníkových rámech jsou bezpečně usazena dřevěná křídla s trojsklem a výsledek zajišťuje pasivní standard i v horském prostředí Beskyd.

Ekologie na prvním místě

Záměrem majitele domu bylo postavit pasivní dům s velkým důrazem na ochranu životního prostředí. Vedle důsledného využití energie slunečních paprsků, tepelného čerpadla, rekuperace vzduchu a úsporného osvětlení LED diodami to byly právě fasádní obklady a terasové desky Twinson, které díky svým výjimečným vlastnostem dostaly přednost před dalšími na trhu.

Celý článek o zdařilé funkcionalistické stavbě v Beskydech, realizované s využitím obkladového a terasového systému Twinson najdete na iDnes.cz.