Plastové okno do dřevostavby? Lepší než dřevěné

Vzorová dřevostavba Lucern, Levín u Berouna
 
Okna a jejich bezchybná montáž jsou pro dřevostavbu velmi důležité. Odborníci doporučují provést montáž stavebních výplní s použitím parotěsných a paropropustných pásek (na základě norem ČSN 730540-2 a 746077). Aby pásky plnily svou funkci, je nutné zvolit vhodný typ a vše provést maximálně pečlivě. Okna by tedy raději měli instalovat odborně vyškolení montážníci.
„Jsem sice zastáncem přírodních materiálů, ale viditelná povrchová úprava dřevěných oken nevydrží dlouho a jejich renovace je pak dost náročná. Dřevostavby, a zvláště ty postavené v pasívním standardu, navíc musí mít okna s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Hliníková okna jsou zase příliš nákladná. Nakonec se nám osvědčila okna s plastovými profily Deceuninck Eforte. Mají probarvené i jádro profilu a věrně tak napodobují moderní šedé odstíny hliníku, které dnes zákazníci často preferují,“ říká k výběru oken Lukáš Černík, majitel firmy Lucern specializované na dřevostavby.
Pokud se o dřevostavbu budete správně starat, bude mít životnost jako zděný dům. Jde zejména o udržení relativní vlhkosti vzduchu 40-50 %. V dřevostavbě, ale i v jiných domech, doporučujeme větrat průvanem, tedy využívat možnosti přirozeného větrání.  Zní to možná legračně, ale pokud několikrát za den na okamžik (maximálně 4 minuty) otevřete všechna okna a dveře v domě, vzduch uvnitř se vymění, sníží se hladina vzdušné vlhkosti a sníží se tak i pravděpodobnost vzniku kondenzátu, tedy rosení oken.
 
Celý článek si můžete přečíst na iDnes: http://bydleni.idnes.cz/jak-se-starat-o-drevostavbu-df5-/stavba.aspx?c=A161110_134541_stavba_rez

008.jpg011.jpg013.jpg027.jpg