Industry digest: Říjen 2022

Tento měsíc v našem přehledu novinek míříme do nebes: získali jsme seznam pěti kandidátů na architektonické ocenění International High-Rise Award 2022-23 a také se blíže podíváme na nejvyšší věž v EU. Třetím tématem je dům na vodíkový pohon v Itálii – první svého druhu v Evropě.

Nominace na ocenění International High-Rise Award 2022/23

Do 10. ročníku soutěže International High-Rise Award je nominováno pět uznávaných výškových budov z celého světa. Toto prestižní ocenění, které bude uděleno v listopadu, oceňuje budovy od výšky nejméně 100 metrů, jež spojuje výjimečný design, příkladná udržitelnost a vynikající využití prostoru. Musí zohlednit sociální a urbanistické aspekty, inovativní inženýrství a efektivnost nákladů.

Cena je udělována každé dva roky z iniciativy města Frankfurt nad Mohanem, Německého muzea architektury (Deutsches Architekturmuseum, DAM) a společnosti DekaBank. Pro ročník 2022/2023 porota vybrala ze 34 kandidátů ze 13 zemí pět finalistů z Vancouveru, Vídně, New Yorku, Singapuru a Sydney. Na těchto pět finalistů se můžete podívat zde.

Varšava, domov nejvyšší věže v EU

Když už jsme u mrakodrapů – seznamu nejvyšších architektonických staveb v Evropské unii nyní vévodí nová věž. Dokončením nové Varšavské věže se polská Varšava stala nositelem koruny. Nápadná anténa na vrcholu 53patrové budovy dosahuje ohromující výšky 310 metrů.

Tato rekordní věž v centru Varšavy je součástí projektu Varso Place, který se skládá ze tří budov. V areálu se nacházejí kanceláře, hotel, inovační centrum, restaurace, kavárny a příhodné služby. V nejvyšším patře najdete nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v Polsku.

Projekt míří do výšin – a to nejen co se týče rozsahu. Díky vysokým ambicím v oblasti udržitelnosti získal projekt v certifikaci BREEAM hodnocení „Outstanding“ (Mimořádná). V budově jsou použity izolační tkaniny s nízkou U-hodnoty, automatické stínění a žaluzie, které maximalizují její energetickou účinnost, a inteligentní systém řízení budovy monitoruje spotřebu energie a informuje nájemníky o kvalitě vnitřního a vnějšího ovzduší. Celý článek si můžete přečíst zde.
 

V Itálii byl dokončen první evropský dům na vodíkový pohon

Problematika klimatických změn je každým dnem naléhavější a ceny energií rostou, proto každý hledá způsoby, jak snížit svou uhlíkovou stopu.

Vědci z univerzity v Sanniu v jižní Itálii přišli na způsob, jak snížit spotřebu fosilních paliv a snížit emise CO2: domy poháněné vodíkem. Palivové články poháněné vodíkem vyrábějí elektřinu a vytápění potřebné k pokrytí všech potřeb budovy. A protože budova vyrábí obnovitelnou energii ze solárních a geotermálních zdrojů, je navíc zcela energeticky neutrální.

V úzké spolupráci s konsorciem výzkumných institucí a soukromých společností vyvinuli italští výzkumníci v Beneventu dům využívající vodíkové palivové články. Projekt nepovažují pouze za dům, ale spíše za živou laboratoř – reálný experiment, který zkoumá výhody a omezení těchto technologií v budoucnosti bydlení. Celý článek si můžete přečíst zde.