Industry Digest: listopad 2022

Proč virtuální architektura často vypadá tak povědomě? Proč je fasáda nové německé výškové budovy ve tvaru zipu? A jak pomáhá vietnamská tovární budova vytvářet čistější vzduch v husté průmyslové oblasti? To se dozvíte ve výběru novinek za tento měsíc.

Tovární fasáda osázená květinami čistí vzduch ve Vietnamu

Jakob Factory se svým poutavým zeleným vzhledem představuje svěží oázu v šedé betonové poušti. Fasáda budovy je pokryta vrstvami rostlin, což z ní dělá kuriozitu pochmurného průmyslového parku, který se nachází v blízkosti vietnamské metropole – Ho Či Minova Města. Zeleň má osvěžující účinek v mnoha ohledech: nejenže rozjasňuje krajinu , ale také poskytuje úkryt před deštěm a sluncem a čistí vzduch v této silně rozvinuté komerční oblasti.

Továrna společnosti Jakob Rope Systems, která se zaměřuje na výrobu ocelového pletiva na míru, je součástí velké průmyslové zóny ve vietnamském největším městě. Mnoho betonových výrobních závodů v této oblasti má negativní dopad na životní prostředí: brání odvádění vody a mohou zvyšovat teplotu, čímž poškozují křehký ekosystém.

Vertikální uspořádání Jakob Factory, navržené studii G8A Architects a Rollimarchini Architects, je pro tuto oblast skutečným požehnáním: snižuje celkovou uhlíkovou stopu budovy a vytváří prostor pro krajinné zahrady a zelená nádvoří. Výrobní haly továrny jsou nepřetržitě větrány vánkem, který se do nich dostává otvory ve fasádě. Zeleň také přispívá ke snižování teploty vzduchu odpařováním, působením jako vzduchový čistič a pojivo prachových částic. Přečtěte si více o pozitivních účincích zde.

GettyImages-932016602-min.jpg


Proč vypadá virtuální realita vždy povědomě

Virtuální světy jako Metaverse jsou jedinečnou příležitostí popustit uzdu své představivosti: digitální infrastruktury neberou ohled na zákony fyziky a designéři nejsou omezováni hlasem rozumu. Je to nejvyšší architektonická svoboda, přesto digitální designéři nějak nejsou poháněni riskovat. Proč i nadále vytvářejí virtuální vesmíry, které vypadají realisticky?

Odpověď lze najít v principu povědomosti: psychologickém fenoménu, který popisuje naše tendence k upřednostňování věcí, které známe. Zkrátka máme rádi to, co je nám povědomé – ať jde o jídlo, hudbu, design nebo architekturu. Více se dozvíte zde.
 

GettyImages-1245297617-min.jpg


J. Mayer H. zabalili nově dokončenou düsseldorfskou věž do „zipové“ fasády

Poznejte novou německou „zipovou“ výškovou budovu: RKM 740 Tower v düsseldorfské městské části Heerdt. Projekt studia J. Mayer H. Architects a fasádní poradenské společnosti Ebener je součástí rozlehlého kampusu podél Rýnu, kde se snoubí bydlení s pracovními prostory pro různá zařízení zdravotní péče.

Výrazná „zipová“ fasáda je vyrobena z perforovaného kovu a slouží jako závěs, který do interiéru přináší stín. Díky jemným křivkám a vzoru připomínajícímu zip se strategicky rozevírá a zavírá podle orientace budovy. „Na východní, jižní a západní straně budovy se vlnitá skořápka velkoryse rozevírá a zároveň nabízí ochranu před stínem a větrem. Na severní straně je fasáda uzavřená, aby zajišťovala zvukovou izolaci od dopravy,“ objasňuje tým. Podrobnosti zjistíte zde.

GettyImages-1294488702-min.jpg