Industry Digest duben 2021

V dubnovém vydání našeho Industry Digestu se blíže podíváme na nový nástroj pro měření energetické náročnosti ve Francii, důrazné společné prohlášení o ekologickém stavebnictví v Nizozemsku, připravované předpisy o požární bezpečnosti v Belgii a úspěšný příběh modulárních covidových nemocnic v Rumunsku.

Nizozemské stavební a ekologické skupiny vyzývají k zelenému bydlení



Očekává se, že v nadcházejícím desetiletí bude v Nizozemsku postaven téměř milion nových domů. Mnoho organizací si dnes klade otázku: Jaký to bude mít ekologický dopad? Skupina developerů, bank a ekologických organizací spojila své síly s cílem, aby nebyl ohrožen zelený charakter nizozemských měst a obcí, a přišla s důrazným prohlášením. Domnívají se, že nastal čas zvýšit biologickou rozmanitost v zemi, a ne ji omezovat.

Mezi účastníky jsou ekologické organizace jako Natuur & Milieu, NL Greenlabel a nizozemské sdružení na ochranu ptáků. Své odhodlání však daly najevo i velké stavební společnosti jako Volkerwessels, Ballast Nedam, BAM Wonen a Heijmans.

V manifestu „Stavění pro přírodu“ skupina formuluje jasný vzkaz nizozemské vládě, že příroda by měla být nezbytnou součástí všech nových stavebních projektů. Očekávají, že v nové koaliční smlouvě premiéra Marka Rutteho bude zakotven „přírodní standard“. „Potřebujeme jasnou legislativu, abychom vytvořili rovné podmínky, které lidstvu a přírodě umožní žít v harmonii,“ říká Onno Dwars, generální ředitel společnosti Ballast Nedam Development. Přečtěte si více zde.

Dutch government pressured to ‘build for nature’

Francouzský projekt SEREINE představil novou metodu měření energie, která by mohla mít velký význam pro celý energetický sektor. Tento projekt je jedinou funkční metodou, která spolehlivě změří tepelnou účinnost budovy za méně než 24 hodin. Pro všechny, kdo se zabývají energetickou náročností – od developerů přes investory až po orgány veřejné správy, by tato metoda mohla znamenat skutečnou změnu.

Partnerství napříč odvětvím



SEREINE je ambiciózní projekt programu PROFEEL pro inovace na podporu energetických úspor v budovách a bydlení. Vede ji Agentura pro kvalitu stavebnictví (AQC) a koordinuje ji Francouzské vědeckotechnické stavební centrum (CSTB).

Na projektu SEREINE pracuje od roku 2019 více než 20 výzkumných pracovníků a měřicích techniků, kteří jsou rozděleni do 7 veřejných i soukromých výzkumných organizací. Tým spolupracuje se zástupci celého odvětví renovací, od firem a řemeslníků přes projekční kanceláře a architekty až po investory a poskytovatele měření. Hlavním cílem projektu je samozřejmě vytvořit nové metody měření energetické náročnosti, které by odpovídaly potřebám všech subjektů v oboru. Celou reportáž si přečtěte zde.

New energy efficiency measurement tool

Vysvětlení nových pravidel požární bezpečnosti



Požární odolnost je v dnešním stavebnictví klíčovým bodem, kterému je třeba věnovat pozornost. Když svět v roce 2017 šokoval požár Grenfell Tower v Londýně, řada odborných skupin začala pracovat na návrzích a nových předpisech, které by zvýšily bezpečnost budov v případě požáru. V Belgii je nyní připraven k zavedení nový soubor předpisů.

Národní Federace hliníkových stavebníků (FAC) nedávno uspořádala digitální seminář na toto téma, aby zvýšila povědomí a vysvětlila tuto novou belgickou legislativu. Sven Eeckhout, vedoucí projektový manažer v oddělení akustiky, fasád a truhlářství Vědeckotechnického centra pro stavební firmy (WTCP), přibližuje připravované předpisy pro požární bezpečnost fasád. Očekává se, že tato nová pravidla budou zveřejněna v královském dekretu na podzim 2021, aby mohla vstoupit v platnost nejpozději 1. července 2022. Celou reportáž si přečtěte zde.

New Belgian fire safety regulations explained

Rumunské architektonické studio navrhlo více než 23 000 m2 modulárních covidových nemocnic



Rumunské architektonické studio Tessaract, které se specializuje na zdravotnictví, navrhlo od loňského roku, kdy vypukla pandemie covidu, celkem 7 modulárních nemocnic. Tyto nemocnice, ve kterých se mohou léčit pacienti s těžkými a středně těžkými případy COVID-19, byly vytvořeny z kontejnerů, které by jinak zůstaly prázdné a nevyužité v rumunských přístavištích.

Raluca Șoaita, zakladatel společnosti Tessaract Architecture, říká, že když se pandemie na začátku roku 2020 dostala do západní Evropy, jeho tým neváhal jednat. Studiu se podařilo postavit první modulární stavby za cenu od pouhých 6000 eur za kontejner. Architekti se domnívají, že tyto moduly bude možné v budoucnu znovu využít i v jiných odvětvích, například v logistice, průmyslu a zemědělství. Celou reportáž si přečtěte zde.

Modular COVID hospitals rise in Romania