INDUSTRY DIGEST ČERVENEC 2021

V tomto vydání našeho měsíčního přehledu novinek se podíváme na projekt Heart of Europe v Dubaji, kde začíná nabývat konkrétnějších tvarů hotel Marbella inspirovaný španělskou architekturou. Dále se budeme podrobněji věnovat rozšířenému italskému bonusu za renovaci, pozitivním prognózám tržeb v nizozemském stavebnictví, roli přirozené retence vody v nových logistických nemovitostech a výzvě k optimismu při renovaci v Belgii.

   

Italský Superbonus na renovace rozšíře


Italský parlament rozhodl o rozšíření systému Superbonus 110%, který podporuje energeticky účinné renovace. Tento program, který byl zahájen v roce 2020, umožňuje majitelům domů financovat 110 % energeticky úsporných renovací prostřednictvím daňových odpočtů. Italský parlament nyní rozšířil tento program na obytné domy ve vlastnictví obyvatel a na veřejné bydlení (IACP). Italští politici doufají, že podporou renovace se podaří nastartovat v zemi ekonomiku po pandemii a zároveň přijmout opatření v boji proti změně klimatu. Toto oznámení vyvolalo úlevu u majitelů bytových domů, podniků, stavebních firem a projektantů, kteří se již přihlásili k původnímu programu Superbonus. Celý článek si přečtěte zde.
110%

Čeští developeři se zaměřují na zadržování dešťové vodKlimatické změny způsobují stále častější období extrémního sucha a na druhé straně vyvolávají extrémně silné deště, které způsobují povodně. V důsledku toho považují čeští developeři, zaměření na udržitelnost, za absolutní prioritu zadržování vody.
 
„V současném světě jsou lidé nuceni šetřit vodou ve všech ohledech a situacích. To platí i pro logistické a průmyslové nemovitosti,“ říká Lucie Řezníčková, členka oddělení průmyslových nemovitostí realitní poradenské společnosti Colliers. Developeři si v dnešní době plně uvědomují svou povinnost zajistit zadržování co největšího množství dešťové vody a zároveň minimalizovat spotřebu pitné vody. Český časopis Logistika se na tento zajímavý vývoj podíval blíže. Celý článek si přečtěte zde.

regenopvang

 

Holandské stavebnictví ožívá


Po bouřlivém roce 2020 se holandským stavebním společnostem pomalu vrací naděje. Holandský Ekonomický stavební institut (EIB) ve svém jarním vydání Spring 2021 Construction Chain Monitor odhalil, že více než třetina stavebních společností v Nizozemsku očekává v roce 2021 rostoucí zisk. Všechny jednotlivé články stavebního řetězce jsou pozitivní a oproti předchozímu hodnocení se zlepšily. Téměř pět z deseti společností očekává v současnosti nárůst počtu svých zaměstnanců. Přečtěte si víc zde. 

„Není třeba odkládat renovaci“


Podle Jeana-Pierra Waeytense, generálního ředitele podniku Belgian Building Unit, není dobré renovace odkládat. Barometr belgického stavebnictví vykazuje pozitivní známky, neboť knihy zakázek místních stavebních společností jsou v současné době dobře naplněny. Dodavatelé, renovátoři a stavitelé se však v současnosti bohužel potýkají s rostoucími cenami a nedostatkem materiálů.
 
„Nikdo nedokáže předpovědět, jak dlouho bude tento problém trvat a jak se budou ceny vyvíjet,“ řekl Waeytens. „Existují však různá podpůrná opatření, díky nimž jsou energeticky úsporné renovace velmi zajímavé i při současných vyšších cenách.“ Celý rozhovor si přečtěte zde.


  renovaties

 

Španělské pobřeží se objeví v Dubaji


Věděli jste, že The heart of Europe – Srdce Evropy – se nachází v Dubaji? Tak se jmenuje ambiciózní turistický projekt realizovaný na šesti malých ostrovech podél dubajského pobřeží. Po dokončení nabídne „Srdce Evropy“ řadu evropských kulturních zážitků včetně zábavy, stravování, kaváren a obchodů. V rámci tohoto megaprojektu v hodnotě 5 miliard dolarů bude během výstavy Expo 2020 v Dubaji dokončen resort se španělskou tématikou nazvaný Marbella Hotel. V důsledku kovidové pandemie byla tato výstava odložena a bude se konat od 1. října 2021 do 31. března 2022. 
 
Hotel Marbella nabídne 191 pokojů a hotelových apartmánů včetně 48 pětihvězdičových cuevas neboli jeskyní a tří super luxusních apartmánů rybářský dům. Přestože bude mít místo Středozemního moře výhled na Perský záliv, jeho cílem je vytvořit autentickou atmosféru Španělska. Přečtěte si víc zde.

Spanish hotel